Moguće su različite atraktivne, a i duhovite stilske vežbe na planu celih tekstova. Treba obratiti pažnju da ovi eksperimenti podrazumevaju određeni osećaj za prvi jezik i njegove stilističke nijanse. Tamo gde taj osećaj nedos- taje, mora se potpomoći odgovarajućim uputstvima i informacijama za njegovu izgradnju. Isto važi i za poznavanje određenih vrsta tekstova (pesma, nefikcionalni tekst, bajka, SMS, strip itd.).

Stilske; varijante:

  • Stilističko variranje nekog podesnog (kratkog) teksta. Mogući zadaci: „Za Novu godinu ste od prijatelja ili prijateljice iz svoje zemlje, ili od bake i dede, ili od konzulata svoje domovine dobili jednu knjigu. Napišite po jedno pismo za svakoga u kojem se zahvaljujete na poklonu i pazite da stil pisma odgovara osobi kojoj pišete!“ (variranje od neformalnog do veoma formalnog, eventualno i od dijalekta do standardnog jezika).
  • Odaberite 5 saobraćajnih znakova (npr. znak „stop“, znak za jednosmernu ulicu, za zabranjeno polukružno okretanje i sl.). Napišite šta ti znaci kazuju (npr. „ovde se mora zaustaviti“, „ovde se sme voziti samo u jednom smeru“ i sl.) Sada te iskaze različito formulišite, od nepristojnog do veoma pristojnog stila. Slobodno koristite i dijalekt i sleng (znak za zaustavljanje: „Da li biste, molim vas, bili ljubazni da ovde zaustavite vozilo? Hvala!“ do „Idiote, zakoči tom krntijom!“ Napravite uz ovu vežbu duhovit poster u formatu A3 ili A2.
  • Uzmite kratak izveštaj iz novina, neku pesmu ili neki drugi kraći tekst. Utroje ili učetvoro odlučite ko će zadati tekst preformulisati u kojem stilu (npr. dijalekt, sleng, jezik stripa, negovani jezik, šatrovački). Napišite svako svoju varijantu i pročitajte jedni drugima tekstove koje ste napisali.

Vrste tekstova, varijante:

  • Uzmite neki kratak tekst, npr. tekst iz novina. Porazgovarajte na nivou celog razreda ili u grupama o tome u koju vrstu teksta biste zadati tekst mogli preraditi (pesmu, nefikcionalni tekst, bajku, telegram, SMS, strip, radio-dramu, senzacionalističku vest itd.). Dogovorite se ko će pisati koji oblik tekst (samostalno ili udvoje). Uporedite tekstove i na kraju porazgovarajte o različitim verzijama.
  • Uradite istu vežbu na nekom tekstu u vezi s vašom domovinom! Pretvorite, na primer, scene iz života neke važne ličnosti u radio-dramu ili pretvorite tekst o nekom predelu u pesmu, smislite telegrame ili kratke vesti o nekim istorijskim događajima.
  • Skupljajte primere različitih vrsta tekstova na maternjem jeziku i napravite izložbu. Svako neka predstavi po jedan primer (od pesme do stripa, od stručne knjige do e-maila ili SMS-a) i neka drugima objasni po čemu je jezik predstavljenog teksta poseban.

Dobre podsticaje za poboljšanje stila nude i sledeće vežbe:

  • Vežbe opisane pod br. 4 – kostur-priče, reči-stimulusi, okosnica priče, kao i različite druge vežbe – mogu, naravno, biti uključene u rad na poboljšanju stila.
  • Podsticaji pobrojani pod br. 15.2 za vežbu pokušaja zamene reči doprinose poboljšanju stila na leksičkom nivou.
  • Rad sa paralelnim tekstovima (generativno pisanje), opisan pod br. 16.3 takođe je veoma produktivan u stilističkom pogledu: orijentisanje prema nekom predlošku i preuzimanje elemenata iz njega smanjuje teškoće sa stilom kojim U pišu.
  • Takozvani „usmeni časovi pisanja“ su takođe omiljeni i korisni za poboljšanje stila: ne piše svaki U jedan tekst na jednu temu, nego opširno razgovaraju o tome kako bi neki tekst na neku temu mogao biti sastav- ljen. Varijanta: Diskutuje se o nekom već napisanom đačkom tekstu, koji može biti i od đaka iz nekog drugog razreda.

Sadržaj