Ciljevi priručnika koji vam je u ruci podudaraju se sa ciljevima opisanim u priručniku „Osnove i polazišta“, kao i priručnicima sa didaktičkim podsticajima 1–4: potpora nastavnicima dopunskih škola u oblikovanju aktuelne i atraktivne nastave, koja bi, u metodičkom i didaktičkom pogledu, trebalo da bude što je moguće kompatibilnija s nastavom u redovnim školama imigracione zemlje.

Međutim, struktura i koncept sadržaja priručnika „Strategije i tehnike učenja u nastavi dopunskih škola“ razlikuju se od priručnika 1–4. U njima su predstavljeni podsticaji i predlozi za pripremanje časova koji su upućeni pre svega nastavnicima, dok priručnik 5 obuhvata pre svega materijal za same učenike. On je namenjen učenicima od 4–5. razreda; za mlađe bi materijal morao biti pojednostavljen i prilagođen.

Deo I

Deo I obuhvata 15 listova materijala (M1–15) sa izborom konkretnih, lako razumljivih uputstava za strategije i tehnike učenja. Oni se odnose na teme vežbanja uopšte, korišćenja pomoćnih sredstava, razumevanja čitanih sadržaja, pisanja, kao i pripremanja kontrolnih zadataka, ispita i referata. Ti listovi su zamišljeni kao predlošci za kopiranje i daju se učenicima u obliku kopija. Pritom nema strogog redosleda; izbor zavisi od aktuelne teme i situacije u kojoj se uči. Uz svaku tehniku učenja, odnosno, uz sve materijale M1–15 navedene su preporuke za didaktički pristup. One se nalaze na prvom listu svake od gorepobrojanih tematskih oblasti i predstavljaju napomene i predloge za konkretan rad nastavnika. (Treba dodati da već i priručnici 1–4 sadrže, naravno, napomene o strategijama učenja, upor. npr. Strategije pisanja u priručniku 1. Tamo pobrojani predlozi upućeni su, međutim, prevashodno nastavnicima, dok priručnik 5 predstavlja materijal za učenike.)

Deo II

Deo II sadrži program vežbanja u vezi sa preduslovima za uspešno učenje i uspeh u školi. Taj program – kojim ćemo se podrobnije pozabaviti u pogl. 4 – tematizuje „nepisana pravila“ kojih bi učenici trebalo da se pridržavaju, jer su ona važna, a mogu biti i odlučujuća, za uspeh u školi u srednjoevropskim i severnoevropskim imigracionim zemljama. Kada nam pođe za rukom da učenicima dopunskih škola približimo ta pravila i tehnike rada, i pokažemo im kako sami mogu da ih pripreme i koriste, učinićemo važan korak u pravcu jednakih šansi za sve.

O uvodima za dva dela priručnika

Na početku oba praktična dela nalazi se po jedan uvod u značaj tehnika i strategija učenja uopšte (pogl. 2), napomene o ulozi dopunskih škola u prenošenju tih tehnika (pogl. 3) i predlozi za primenu pomenutog programa vežbanja u delu II (pogl. 4).

O izvoru ideja

Ovaj se priručnik vrlo tesno, delimično i doslovno, orijentiše prema sledećem radu istog autora i izdavača: Basil Schader (2012, 2013): Mein schlaues Lernheft. Zürich, Orell Füssli. Ta „mudra radna sveska“ („schlaues Lernheft“) odlično je prihvaćena ne samo u Švajcarskoj; ona je doživela već dva albanska izdanja (Peja, 2012; Lausanne, 2013). Tehnike učenja skupljene u tom radu su za ovu priliku delimično skraćene i sažete; program vežbanja je integralno preuzet. Potpuno novi su uvod, didaktički podsticaji i grafički dizajn priručnika.


Sadržaj