Recept za uspeh kod profesionalaca je ne ići kao „muva bez glave“, već raditi planski. Gledaj da se i ti toga pridržavaš! Čovek mora da planira na raznim poljima:


Mesečni plan

Ako već sada znaš da za tri nedelje moraš da držiš referat ili imaš veći test iz matematike onda je pametno da do tada isplaniraš vreme. Tako imaš sve pod kontrolom i dolaziš sigurno do cilja.


Planiranje sedmice

U rasporedu časova obeležavaš po jedno polje za svaki dan. Tu upisuješ koje zadatke tog dana imaš, kada je sledeći test ili kada moraš da pripremiš neki rad. Pomoću sedmičnog plana imaš dobar pregled koji ti pomaže da rasporediš vreme.


Planiranje dana

Dnevni plan ti pomaže u tome da za svaki dan napraviš tačan raspored – šta ćeš raditi tokom sata namenjenom rešavanju zadataka i kojim redosledom to želiš da obaviš.


SAVET
Gledaj da u školi imaš svesku za domaće zadatke u koju ćeš zapisivati šta tačno kog dana moraš da radiš! To možeš, naravno, da uneseš i u rokovnik. Treba pri tom precizno da radiš, jer je to najbitnija osnova tvog planiranja rada.

 

SAVET
Izradi svake sedmice na papiru A4-formata sedmični plan. Unesi za svaki dan ono što moraš da uradiš (zadatke, pripreme za testove itd). Ako nekad i ne moraš da radiš zadatke, možeš, na primer, da ponoviš nešto što ste radili u školi ili da vežbaš!


 6. vežba

Da bi mogao koristiti mesečni i sedmični plan, treba da uradiš sledeće:

  1. Napravi mesečni plan, u koji ćeš uneti sve već određene termine, testove itd. za koje već znaš. Unesi i fakultativne časove muzičke nastave, fudbalske treninge itd. No, vodi računa da pre toga treba da uradiš domaće zadatke.
  2. Izradi za tu i narednu sedmicu po jedan sedmični plan (napravi tabelu sa šest polja: od ponedeljka do petka i jedno za subotu/nedelju). Unesi sve zadatke itd. za koje već znaš da treba da ih uradiš.


Sadržaj