Tok:

  • N za svakog U pakuje jednu knjigu u kesu od ukrasnog papira (kasnije to mogu raditi i stariji U). Sve kese se stavljaju u korpu i pokazuju razredu. Poželjno je odabrati različite boje popira za različite uzraste (crvene kese = za najmlađe, plave = 4–6. razr., zelene = 7–9. razred).
  • Svako dete sada može uzeti jednu „kesicu iznenađenja“ i otpakovati knjigu koja se skriva u njoj. Tada treba odvojiti 10 minuta za prvo čitanje, prelistavanje ili pregledanje knjige. Ako neko dete svoju knjigu već zna ili uopšte ne može da je razume, može da je zameni za drugu kod N.
  • Na kraju U svoje knjige nose kući i čitaju ih, ili ih im neko čita. Nakon dve do tri nedelje knjige se vraćaju u školu. Tada U jedni drugima pričaju o onome što su čitali, porede pročitane knjige i daju jedni drugima savete šta da čitaju.

Varijanta:

U kesicama iznenađenja ili paketima nalaze se knjige koje U već znaju (npr. knjige koje im je čitao N ili su o njima govorili drugi U). U se ponovo detaljnije informišu o sadržaju svoje knjige (ali tako da je drugi ne vide) i zapisuju zagonetna pitanja. Ta pitanja zatim postavljaju drugim U. Oni pokušavaju da odgonetnu o kojoj knjizi je reč. Primer zagonetki: „Otac glavnog lika u mojoj knjizi je kralj.“, „Radnja moje knjige odvija se u našoj domovini pre oko 1000 godina.“, „Glavnli lik moje knjige ima dve crvene pletenice.“ Prve informacije treba da budu sasvim uopštene; ako niko ne pogodi knjigu, daju se sve specifičnije informacije.