Prilikom pokušaja proširenja teksta U vežbaju kako da jednu rečenicu prošire dodatnim elementima (pridevima, delovima rečenice, zavisnim rečenicama). „Žena peva.“ → „Mlada, dobro obučena žena, koja se u Rimu školovala za solo-pevačicu, peva divne pesme u bogato ukrašenoj koncertnoj sali.“ Prilikom pokušaja izostavljanja treba, naprotiv, izbaciti sve one elemente koji ne čine jezgro rečenice: „Crni čupavi pas, koji je pobegao vlasniku, jede veliku kosku.“ → „Pas jede.“

Uz vežbu proširenja i izostavljanja, U kroz igru razvijaju osećaj za jezičke i stilističke mogućnosti na planu rečenice.

Varijante:

  • N prvo s razredom ili u grupama provežbava jedan ili više primera. Zatim svaki U (ili po dva U) dobija jednu kratku rečenicu i nekoliko papirnih traka, na kojima treba zapisati što dužu rečenicu (pokušaj proširenja).
  • N celom razredu daje jednu kratku rečenicu, npr. „Pas laje.“ Svaki U mora dodati po jedan elemenat (pridev, deo rečenice i sl.): „Gladni pas laje“, „Gladni pas laje čitav dan“, „Gladni pas laje čitav dan, jer je gladan.“ itd. Vežbati prvo usmeno a zatim i pismeno.
  • Za pokušaj izostavljanja mogu se uzeti rečenice iz pripovedaka itd., iz kojih treba izbaciti sve što nije neophodno.
  • Pokušaj proširenja može biti primenjen i na nekom celom tekstu koji se sastoji isključivo od kratkih rečenica. Zadatak: Proširiti tekst tako da bude bar dvostruko duži.

Sadržaj