Tok:

  • Đaci u parovima čitaju početak (npr. prvo poglavlje ili prvu stranu) neke priče. Mlađim ili slabijim U moguće je taj deo u celini ili delimično pročitati naglas ili prepričati (za to je poželjno obrazovati timove sa starijim i mlađim U). U zavisnosti od sastava razreda treba ponuditi različite knjige (u skladu sa uzrastom, polom, zanimanjima). Važno: treba uzeti samo one tekstove koje je najmanje jedan U već čitao i poznaje ih.
  • Posle toga parovi razgovaraju i zapisuju svoje hipoteze o daljim događajima (kako bi priča mogla da se nastavi, šta bi bilo zabavno, zastrašujuće, smešno itd).
  • Timovi predstavljaju svoje hipoteze pred razredom. Neko ko je pročitao knjigu ili zna priču reaguje i priča ostalima kako se tekst zaista nastavlja.

Napomene:

Vežba br. 6 (Prve rečenice) može poslužiti kao dobra predvežba.


Varijante:

  • Kada su sve grupe ili više njih pročitale isto prvo poglavlje, povedite razgovor: koja hipoteza je najverovatnija i zašto?
  • Vežba je pogodna i kao uvod u zajedničko čitanje na nivou razreda. Početak teksta se čita naglas; svi U pišu svoje hipoteze o nastavku teksta. Posle toga hipoteze se skrivaju u „kovčeg s blagom“. Kada se završi zajedničko čitanje, gleda se da li je neka hipoteza bila tačna.