1. Koje nastavne metode posebno dobro poznajete (bilo na osnovu svog obrazovanja, ili na osnovu nastavne prakse)? Napravite beleške i diskutujte udvoje ili utroje gde se te metode mogu dobro primeniti, a gde možda ne.

  1. U kom pravcu želite da proširite svoj metodički repertoar; koje biste metode i koje oblike nastave, koji se koriste u vašem okruženju, voleli bliže da upoznate i isprobate? Za orijentaciju pogledajte raz-
    ličite oblike nastave u pogl. 6 A.4.

  1. Koje konkretne mogućnosti vidite za nadgradnju sopstvenog metodičkog repertoara (poseta časova kod kolega u dopunskoj školi ili regularnoj nastavi; čitanje; diskusije)? Diskutujte s kolegama i sastavite bar jedan konkretan plan.

  1. Planirajte (najbolje udvoje ili utroje) jednu ili više nastavnih sekvenci u kojima biste u naredne 3-4 sedmice rado isprobali nešto za vas metodološki novo. Neka vas inspirišu i primeri navedeni u pogl. 6 A.4 i 6 B. Sprovedite plan i diskutujte o iskustvima!

  1. Molimo vas da još jednom pogledate model kocke u poglavlju 6 A.1 i pročitate tekst o tome. Koje od tri navedena polja napetosti vam je odlično poznato i pravi vam povremeno probleme u nastavi?

  1. Na kraju poglavlja 6 A.2 nalaze se tri kataloga sa korisnim pitanjima o tri polja napetosti naznačena u modelu kocke. Odaberite tri ili više pitanja koja vas posebno zanimaju; napravite beleške i diskutujte o svojim razmišljanjima.

  1. U poglavlju 6 A.5 naglašava se važnost kvaliteta zadataka za učenje i uspeh u učenju. (Kriterijume za visokokvalitetne zadatke naći ćete u Rojserovom katalogu na kraju poglavlja 6 A.5.) Molimo vas da razmislite i diskutujete o a) primerima zadataka iz vaše dosadašnje prakse, koji su bili zaista uspešni (podsticajni, produktivni) i b) mogućim visokokvalitetnim zadacima koje biste u naredne tri sedmice mogli dati učenicima uz teme koje ćete raditi!

 


Sadržaj