1. U uvodu (pogl. 4 A.1) su navedeni različiti osnovni elementi i postulati, za koje u imigracionim zemljama postoji širok kosenzus (jednakost šansi, ravnopravnost polova, vaspitanje u duhu demokratije, priznanje mnogostrukosti itd). Razmislite i diskutujte o tome kako doživljavate značenje i moguću primenu ovih postulata u a) obrazovnom sistemu kulture svoje zemlje porekla i b) zemlji u kojoj sada živite i predajete.

  1. Koje biste po vama posebno važne pedagoške elemente, principe i postulate, koje ste upoznali u svojoj zemlji i tokom svog obrazovanja, rado održali i negovali i u imigracionoj zemlji?

  1. Pogledajte još jednom spisak postulata u pogl. 4 A.1. Šta lično možete učiniti u svojoj nastavi da ih primenite? Šta ste već činili, šta bi još bilo moguće? Isplanirajte, ako je moguće s kolegama, konkretne vežbe za naredne tri do četiri sedmice.

  1. U delu A, ali i u pogl. 4 B.1, više puta je reč o jednakim ili sličnim šansama za svu decu. Kako stvari stoje u zemlji u kojoj trenutno radite u dopunskoj školi? Gde po vašem mišljenju ima problema i postoji potreba za optimiranjem? Kako lično tome možete doprineti? I kako se u vašoj domovini rešava pitanje istih šansi?

  1. Pogledajte još jednom pogl. 4 A.3 o vaspitanju u duhu demokratije. Ciljevi koji su tamo definisani – pre svega vaspitanje učenika tako da ih odlikuje demokratičnost i svest o demokratiji – odnose se, naravno, i na nastavu u dopunskim školama. Razmislite i prodiskutujte na koji način vi svojim stilom predavanja i izborom nastavnih materijala doprinosite dostizanju ovih ciljeva. Isplanirajte sa kolegama dve-tri konkretne situacije u kojima u narednih nekoliko sedmica možete doprinositi ovim ciljevima.

  1. Pogledajte na internetu materijal Saveta Evrope o vaspitanju u duhu demokratije (v. linkove u bibliografiji). Šta od toga možete u narednih nekoliko nedelja primeniti u svojoj nastavi?

  1. Pogl. 4 A.5 nosi naslov „Predavanje i učenje kao zajednički proces rešavanja problema“. Šta za vas znači takav naslov (koji je istovremeno i jedan od postulata)? Diskutujte o sekvencama nastave u kojima ste zajedno s učenicima rešavali neki problem, ili vam je pošlo za rukom da učenicima predstavite neku posebno privlačnu i istovremeno zahtevnu temu, tj. problem. Isplanirajte još takvih časova!

  1. U pogl. 4 B.2 i 4 B.3 nalaze se dva plana koja se odnose na principe „ravnopravnost polova“ i „interkulturalnost“. Diskutujte o tim planovima; razmislite kakve biste vi planove mogli da napravite u vezi s ovim dvema važnim temama.

 


Sadržaj