Napomena:

N obaveštava U o projektu 1–2 sedmice unapred da bi se U kod kuće informisali i eventualno doneli neki predmet koji je za njih značajan (npr. neku uspomenu). Projekat je, takođe, dobra priprema za intervjue s roditeljima i za istraživanje tuđih migracionih priča u naselju; vidi dole 2.3 i 2.7a i b. Projekat je veoma pogodan za saradnju s redovnom školom.


Tok:

  • N informiše U o projektu. Razgovara se o njemu i objašnjava kakva pitanja bi mogla biti postavljena u intervjuu.
    Teme o kojima se može razgovarati tokom intervjua: povod i vreme migracije, kontakti sa zemljom porekla, život u imigracionoj zemlji, perspektive za budućnost itd. Upor. i pitanja u 2.7a.
  • I o obliku u kojem će pitanja biti postavljena se mora unapred razgovarati i predočiti na primerima (izbegavati pitanja na koja se može odgovoriti samo sa „da“ ili „ne“; mnogo su plodotvorniji impulsi koji intervjuisane osobe pokreću na pričanje!).
  • Đaci sede u uzrasno homogenim ili pomešanim grupama po četvoro (eventualno po dvoje) i sastavljaju katalog od 4–6 pitanja za intervju. Pre tih pitanja treba kratko navesti ime, starost, zemlju porekla i mesto rođenja.

  • Po dva U se uzajamno intervjuišu na temu migracije u skladu sa gore izrađenim koracima. Intervju treba da traje pet do deset minuta. Zatim se mogu promeniti uloge.
  • Ako ostane dovoljno vremena, U mogu napraviti poster o svom intervjuisanom partneru i predstaviti ga kasnije razredu uz pomoć postera. Postere je na kraju moguće okačiti na zid za dalju doradu, pod naslovom „Migraciona priča nedelje“, ili ih pripremiti za izložbu za roditelje.
  • N moderira završnu diskusiju u razredu u kojoj se putem poređenja obrađuju teme dogovorene na početku projekta. Impulsi: koje sličnosti i razlike ste ustanovili? Zašto ljudi napuštaju svoje domovine, koji su najčešći razlozi migracije? Gde, kako i šta biste vi danas bili da vaši roditelji, ili njihovi roditelji, nisu napustili domovinu? (Eventualno neki tekst uz to.)

Sadržaj