Vežbe i nastavni predlozi za treniranje čitanja podeljeni su u tri grupe:
Sposobnosti čitanja
Nastavni predlozi 20–23:
Ovde su predstavljeni mogući obrasci vežbanja koje nastavnici mogu prilagoditi osobenostima prvog jezika i konkretnim potrebama razreda. Čitanje slova, reči i kratkih rečenica treba da bude manje-više automatizovano da bi se čitaoci u potpunosti koncentrisali na sadržaj teksta. Ova vrsta vežbi nema mnogo smisla za učenike koji već čitaju tečno i dobro. Oni tokom ovih vežbi treba da čitaju tekstove i knjige po sopstvenom izboru (vidi gore br. 9 „Sekvence slobodnog čitanja“).
Tečno čitanje, fluency
Nastavni predlog 24:
Kada se neki tekst čita određenim tempom, daleko bolje može da se razume. Iskustva su pokazala da čitaoci prilikom drugog čitanja ne čitaju samo brže i tečnije, nego da bolje razumeju sadržaj. I ovde važi: što je proces čitanja automatizovaniji, to bolje se čitaoci koncentrišu na sadržaj i bolje ga razumeju.
Tečno čitanje treba trenirati tokom mnogo kratkih sekvenci, npr. tokom tri do četiri sedmice po 10-15 minuta na početku časa. Vežbe tečnog čitanja (engl. fluency) itekako mogu da se uporede s kondicionim treningom u sportu ili vežbama za prste kod sviranja nekog instrumenta.
Strategije čitanja
Nastavni predlozi 25–27:
U trećem delu posvećenom treningu pokazujemo kako učenici mogu da nauče da svesno priđu različitim tekstovima i da se pripreme za čitanje. Dajemo primere obrade teksta i vežbe za sažimanje tekstova i njihovo samostalno vrednovanje.
Nastavnik tokom razgovora na času učenike treba da uputi u strategije čitanja. Nakon objašnjenja, strategije moraju uvek iznova biti uvežbavane na različitim tekstovima. Ovo se najbolje postiže ako se za trening uzmu tekstovi koji su upravo aktuelni u nastavi.
Za oblast strategija čitanja preporučljivo je pogledati i priručnik „Strategije i tehnike učenja u nastavi dopunskih škola“ (priručnik br. 5 serije priručnika „Didaktički podsticaji za nastavu maternjeg jezika u dopunskim školama“), gde se u delu II i III mogu naći dodatne strategije korisne i za oblast čitanja.