Napomena:

  • Ritualom „Munja“ može se završiti lekcija ili nastavna jedinica. Zahvaljujući njegovoj kratkoći, prednost mu je u tome što svi U mogu doći do reči i reflektirati sopsveno učenje. „Munja“, međutim, ne može zameniti opširnije oblike diskusije i evaluacije koji se vode određenim kriterijumima; upor. pogl. 4c u Uvodu.

Tok:

  • Svaki/svaka U na kraju jedne lekcije, referata, diskusije itd. u maksimalno dve rečenice sažima ono što mu se posebno dopalo (što smatra posebno dobrim) i ono što misli da bi moglo da se popravi. (U zavisnosti od vrste rada koji treba evaluirati moraju se prilagoditi i kriterijumi.) Povratne informacije treba dati u prvom licu jednine; upor. gore br. 13 „Davanje povratnih informacija (feedback)“.
  • N završava sekvencu „Munje“ tako što i sa svoje strane evaluira rad u 1–2 rečenice i ukratko sažima radove učenika.

Napomena:

  • Delovi rečenica mogu pomoći U da svoje misli pretoče u reči. Primeri: „Vrhunac ovog… bilo je za mene…“, „Imao/imala sam teškoća sa…“, „Smetalo mi je to što…“.

Varijacija:

  • Rečenice-pokloni: Svaki U bira jednog drugog U (recimo, prilikom rođendana) ili jednog partnera za učenje, kojem će „pokloniti“ kompliment u jednoj rečenici. I ova metoda mora biti uvežbana. Nalaženje i prihvatanje pravih komplimenata za mnoge U nije jednostavno.

Sadržaj