U priručniku „Osnove i polazišta“, kao i ostalim priručnicima s didaktičkim podsticajima, više puta se naglašava koliko je važno i podsticajno negovati koordinaciju nastave maternjeg jezika u dopunskoj školi s redovnom nastavom. U pogledu podsticanja i poboljšanja usmenog izražavanja, sledeći aspekti su posebno interesantni:


  • Razmena iskustava na temu razvijanja govorne kulture: koja pravila o razgovaranju važe kod različitih nastavnika, kako su ta pravila uvedena, kako se uvežbavaju?

  • Upoređivanje metodičkih oblika nastave u kontekstu uvežbavanja demokratskog razgovora: koji se metodički oblici (npr. đačko veće, pro/contra-diskusije itd.) praktikuju i učenicima su već poznati?

  • Razmena ideja i materijala za rad u oblasti scenskih igara (mala školska pozorišta itd), kao priprema za recitovanje pesama i čitanje tekstova.

  • Upoznavanje s idejama i materijalima u jezičkim udžbenicima u redovnoj nastavi i komentarima o tome. Na taj način je moguće dobiti konkretne nastavne materijale koji se mogu dobro prilagoditi za nastavu u dopunskim školama – npr. obrasci za posmatranje i vrednovanje.

U oblasti usmenog izražavanja moguće je organizovati, recimo, sledeće kooperacione projekte, bilo u okviru redovne nastave ili u kontekstu jednosedmičnog projekta:


  • Zajedničko koncipiranje serije lekcija o poeziji na više jezika; završno veče za roditelje; snimanje višejezičnog CD-a s poezijom.

  • Isto kao gore, ali sa jezičkim igrama na više jezika. Upor. nastavni predlog br. 7.

  • Isto, ali s kratkim pozorišnim scenama ili skečevima na različitim jezicima; eventualno s video-snimkom.

  • Upor. dalje različite ideje za manje višejezične igre i druge aktivnosti u „Sprachenvielfalt als Chance“ (Schader, 2013).

Zahvaljujemo se Štefanu Hauzeru (Stefan Hauser) i Nadin Nel-Tur (Nadine Nell-Tuor) iz Centra za usmeno izražavanje pri Pedagoškoj visokoj školi u Cugu (Zentrum Mündlichkeit, PH Zug) na stručnom pregledu priručnika, kao i Klaudiji Ulbrih (Claudia Ulbrich) iz sektora Interkulturalna pedagogija na Pedagoškom odeljenju Sektora za osnovno obrazovanje u Ministarstvu za obrazovanje kantona Cirih.


Sadržaj