Tehnika učenja M5 „Brzo nalaženje odrednica u rečniku ili leksikonu“ pokazala ti je kako da se snađeš u knjigama s odrednicama složenim po abecednom/azbučnom redu (leksikoni, rečnici itd). Međutim, druge knjige nisu pisane po abecednom/azbučnom redu. Ovde ćeš naći savete kako da se orijentišeš u takvim knjigama.


6.1
Pogledaj sadržaj

To važi pre svega za stručne knjige. U sadržaju možeš potražiti baš ono što želiš da znaš. Ako to i nađeš, treba da pogledaš samo to poglavlje, ne moraš listati celu knjigu!


6.2
Proveri da li je na kraju knjige takozvani registar ili indeks

U mnogim stručnim knjigama se na samom kraju nalazi jedan spisak (registar ili indeks) ključnih pojmova i imena poređanih po abecednom/azbučnom redu. Tako ćeš bez problema naći mesta, tj. stranice na kojima se piše o temi koja te zanima. Obavezno pogledaj da li u knjizi postoji registar ili indeks. Tako ćeš uštedeti mnogo vremena.


6.3
Pročitaj tekst na koricama

Na koricama većine knjiga, uglavnom na zadnjoj strani korica, piše o čemu se radi u knjizi. Tako možeš steći prvi grub utisak o knjizi, a da ne moraš odmah mnogo čitati. To je veoma praktično.


6.4
Pročitaj tekst na unutrašnjoj strani korica i/ili kratak opis na prvoj ili drugoj strani

U većini knjiga na unutrašnjoj strani korica, ili na prvoj ili drugoj strani, odštampan je kratak sažetak sadržaja. Često tu možeš naći i podatke o autoru/autorki.

Pročitaj obavezno te tekstove. Tako ćeš bez velikog napora steći dobar uvid.


6.5
Pročitaj uvod ili predgovor

Neke knjige imaju uvod ili predgovor, u kojem je ukratko sažeto ono što se u knjizi može pročitati. Kada postoji uvod ili pregdovor, isplati se pročitati ga, ili makar preleteti. On ti takođe daje dobar prvi uvid, tako da na osnovu njega možeš odlučiti želiš li zaista da čitaš knjigu.


I još jedan savet:

Što se više baviš knjigama, to brže ih razumeš. Idi zato što češće u biblioteku i pozajmljuj knjige odande!


Sadržaj