Tok:
- U učionicu se donose geografske karte (zemlja ili zemlje porekla, imigraciona zemlja, karte Evrope i sveta). Alternativno se mogu na papirne trake napisati imena zemalja i okačiti na zidove. Moguće je dodati i strane sveta kao pomoć u orijentaciji. U sredini učionice nalazi se tabla s imenom aktuelnog mesta boravka i mesta škole.
- N daje zadatak da se U prvo snađu na kartama i stanu kod karte svoje domovine, a zatim i kod zemalja odakle potiču njihovi roditelji i, na kraju, onih odakle su njihovi bake i dede.
- Nakon tog zajedničkog uvoda, U samostalno rade dalje na svojoj migracionoj istoriji tako što na papiru A4-formata crtaju mrežu odnosa u kojoj će navesti sve najvažnije osobe, rođake, braću i sestre itd., kao i njihove jezike, mesta i zemlje. Kao predložak se koristi ilustracija uz predlog 1.6 „Lični identitetski molekul“, pri čemu krug u sredini predstavlja aktuelno mesto boravka, a spoljašnji krugovi druge zemlje. Bliži krugovi se koriste za zemlje u kojima U imaju i posećuju roditelje, braću i sestre i bake i dede. Imena osoba se upisuju u odgovarajuće krugove. Veličina slova može takođe sugerisati značaj neke osobe u životu U. Udaljeniji krugovi se koriste za one zemlje u kojima U imaju nepoznate rođake, one koje nikad nisu videli ili ne poznaju dobro. Stariji U mogu umesto grafikona s krugovima skicirati ili kopirati kartu Evrope ili sveta i u njoj dokumentovati svoju mrežu odnosa.
- Prezentacija i diskusija u plenumu. Zajedničko reflektovanje porekla, razloga za migraciju itd. s celim razredom može se voditi uz pomoć pitanja navedenih u vežbi 2.7a.
- Mogući dalji rad: intervju s roditeljima o njihovoj migracionoj priči (vidi 2.3); pismo nekom daljem rođaku s temom „Potraga za tragovima u porodici“.