Napomene:
- U nastavi redovne škole manji referati se obično vežbaju već u nižim razredima; i u dopunskoj nastavi maternjeg jezika ih je moguće i poželjno raditi već od 3–4. razreda, pod uslovom da U dobiju odgovarajuću potporu.
- Za temu „Referat“ upor. i br. 31, kao i učenički materijal M14 u priručniku „Strategije i tehnike učenja u nastavi dopunskih škola“ (priručnik br. 5 u ovoj seriji priručnika). Taj materijal se tiče teme „Priprema i držanje referata“, a dotiče se i aspekata sadržaja (pribavljanje informacija itd).
- Gore navedeno trajanje vežbe odnosi se samo na treću tačku toka vežbe (sekvenca pojašnjavanja kriterijuma za držanje dobrog referata).
Tok:
- Svaki U bira jednu temu (npr. „Moj hobi“, „Iz života mojih baka i deda“, „Posao mojih snova“ itd), o kojoj želi da održi kraći referat (samostalno; varijanta: udvoje). Referati treba da traju 5–10 min.
- Đaci počinju s planiranjem rada i skupljanjem informacija. Upor. pomenuti materijal M14 u priručniku „Strategije i tehnike učenja u nastavi dopunskih škola“ (za mlađe U mora biti pojednostavljeno).
- Đaci beleže jezičke probleme (fond reči itd), pri čemu im pomaže N.
- Pored saveta pobrojanih pod M14.7 (usmeno uvežbavanje referata),
u razredu se dodatno radi jedna zajednička sekvenca. Ona teče na isti način kao gore u br. 22 i 29 (loš/dobar primer, na osnovu kojeg se sastavlja spisak kriterijuma za držanje dobrog referata; upor. spisak dole). Ako su vežbe br. 22 i 29 već rađene, moguće je poći od saveta pobrojanih tamo, to olakšava rad na ovoj temi. - Eventualno se u posebnoj sekvenci nabrajaju jezička sredstva i delovi rečenice korisni za pojedine delove referata; upor. za to dole br. 31.
- Đaci biraju dva do tri saveta za dobar referat, o kojima će posebno voditi računa. Oni uvežbavaju referat samostalno, udvoje ili u malim grupama i uzajamno daju povratne informacije (pitanja: šta je u referatu bilo dobro?, šta može bolje da se uradi?).
- Na kraju se referat drži pred celim razredom ili uzrasnom grupom, posle čega sledi diskusija i ocenjivanje referata u pogledu sadržaja i kvaliteta. Kvalitet se ocenjuje na osnovu kriterijuma pobrojanih u savetima za držanje dobrog referata.
Saveti za dobar referat:
- Govori jasno i glasno, tako da te svi razumeju!
- Ne govori prebrzo, ali ni presporo. Pravi pauze.
- Ne čitaj tekst, nego govori slobodno uz pomoć kartica s ključnim rečima.
- Ako je moguće, pokaži jednu ili više slika ili neki predmet u skladu s temom (vizualizacija).
- Svesno upotrebljavaj svoj glas: glasno i tiho, napeto, upitno…
- Koristi i mimiku i gestikulaciju: menjaj izraz lica i držanje tela u skladu s referatom.
- Uvek iznova pogledaj u publiku.
- Uključi publiku tako što ćeš tokom referata i na kraju postavljati pitanja ili zamoliti druge za mišljenje.