1. Tokom obrazovanja za nastavnika, sigurno ste i sami dosta toga naučili na temu planiranja nastave. Šta od toga možete iskoristiti u svom radu u dopunskoj školi, a šta vam nedostaje? U čemu su najveće teškoće planiranja časova u dopunskoj školi?

  1. Pogledajte sami ili udvoje odeljak 11 A.2, „Pregled koraka i elemenata planiranja“. Zabeležite i/ili diskutujte: koji koraci su za vas posebno zahtevni? Zašto?

  1. Udvoje ili utroje razmenite iskustva sa planiranjem nastave (od godišnjeg, polugodišnjeg plana do plana jednog časa). Šta se za vas pokazalo efikasnim i praktičnim? Gde vidite potrebu za daljim optimiranjem?

  1. Kako konkretno definišete ciljeve učenja i sadržaje? Razmenite iskustva i razmislite, da li i kako ovaj važan aspekt može biti optimiran.

  1. Kako konkretno vodite evaluaciju uspeha u učenju, koje mogućnosti koristite, koje bi još mogle biti korišćene? (Pročitajte još jednom odgovarajući odeljak.) Razgovarajte o tome i razmislite da li bi i kako ovaj aspekt mogao biti optimiran, pre svega u smislu korišćenja kreativnijih oblika provere znanja, pored onih klasičnih.

  1. Pogledajte različite obrasce planova koji su predstavljeni u delovima A i B ovog poglavlja. Šta vi mislite o tome? Koji obrazac biste želeli sami nekad da isprobate; za koje oblasti se sami već razvili bolje varijante?

  1. Molimo vas da (sami ili u manjoj grupi) pročitate još jednom odeljak B.2 u delu B, „Šta bi tri nastavnice dopunskih škola … preporučile mlađim kolegama i koleginicama“. Šta biste vi preporučili mlađim kolegama i koleginicama? Koje su za vas najvažnije tačke planiranja nastave?

 


Sadržaj