1. Molimo vas da pregledate ponovo celo (zahtevno!) poglavlje o sveobuhvatnom poboljšanju jezičkih sposobnosti i da zapišete tri ili četiri po vama najvažnija aspekta ili saznanja! Ako je moguće, diskutujte o tome s kolegama.

  1. U pogl. 8 B.1 vidite „jezičke obrise“ koje je crtalo dvoje dece iz Austrije. Dajte učenicima svog razreda isti zadatak i razgovarajte s njima o onome što su nacrtali.

  1. Pogledajte ponovo podnaslov 8A.2 „Dimenzije jezičke kompetencije“. Nađite po primer za svaku od četiri kompetencije (npr. situacija u nastavi u kojoj se podstiče određena kompetencija).

  1. Sažmite još jednom ono što ste pročitali o BICS-u i CALP-u. Nađite 2–3 situacije koje su specifične za BICS, odnosno, CALP i diskutujte o njima.

  1. Pogledajte još jednom grafikon s kvadratima tekstualne kompetencije. Nađite za svaku od četiri oblasti 1–2 odgovarajuće situacije iz sopstvene nastave.

  1. Scaffolding – metoda skela, opisana u pogl. 8 A.5a, aktuelna je i važna. Razmislite o 2–3 konkretne prilike u kojima biste na svojim časovima mogli da koristite tu metodu i diskutujte o tome s kolegama! Bilo bi optimalno da napravite mali plan koji ćete sprovesti u narednim sedmicama. Razmenite iskustva s kolegama.

  1. U poglavlju 8 A.5b (o radu na vokabularu) naći ćete zadatak predstavljen na jednom usavršavanju u Švajcarskoj. Uradite isti zadatak na neku temu koja je upravo aktuelna u vašoj nastavi! Sastavite dva ili tri spiska reči za različite nivoe. Obeležite crvenim reči koje treba da postanu aktivan deo vokabulara, a plavim one koje spadaju u pasivni.

  1. Pregledajte primere planiranja u pogl. 8 B.3 i razmislite/diskutujte o tome šta vam se čini naročito dobrim i korisnim, a šta vam se, i zašto, ne dopada posebno.

 


Sadržaj