Napomene:

  • Samoanaliza i analiza od strane drugih podrazumeva visok stepen poverenja u grupi, a od nastavnika zahteva izuzetno istančan osećaj. Preporučuje se prethodno na nekoliko primera pojasniti u kojim oblastima ljudi mogu posedovati jake strane (socijalne kompetencije, dobar rad u školi, snaga karaktera itd). Vežba se može raditi i u rodno specifičnim timovima, pri čemu se na kraju porede jake strane devojčica i dečaka i o njima razgovara.
  • Preporučujemo sledeći izvor: Methodensammlung Lernort Stadion. Politische Bildung an Lernzentren in Fussballstadien. Robert Bosch Stiftung in Zusammenarbeit mit Bundesliga Stiftung. Poglavlje 3: Identität.
    Link: http://www.bosch-stiftung.de/content/language1/downloads/Me-thodensammlung_mit_Lernkarten.pdf

Tok:

Đaci obrazuju parove. Svako dete dobija po dva lista papira na kojima je nacrtana po jedna meta; svako zapisuje svoje ime na jedan papir, a ime drugog U na drugi.

 

  • Kao prvo, U na svoju metu zapisuje pet sopstvenih jakih osobina. Što neku osobinu smatraju važnijom, to bliže centru mete je upisuju.
  • Sada ponavljaju vežbu u odnosu na svog partnera. Na kraju zajedno porede rezultate.
  • Refleksija i diskusija sa celim razredom: Kako vam se dopala vežba? Je li bilo velikih razlika između vaših viđenja sebe i onoga kako vas vide partneri? Od čega u stvari zavisi neka jaka strana? Možete li sami nešto uraditi za svoje jake osobine? Mogu li čak slabosti da postanu jake strane?
  • U središte vrednovanja treba prvo staviti mnogobrojnost različitih jakih strana i potencijala, a zatim bavljenje pitanjem „koje slabosti želimo da prevaziđemo, kakva nam je potpora potrebna za to?“.

Sadržaj