Napomene:

Vežba može prouzrokovati veoma lične, možda i bolne uvide, te je N mora brižljivo pratiti. U plenumu U treba da kažu samo onoliko koliko žele; nikako nije reč o tome da se „autuju“.
Izvor: društvena igra „Jetzt bist du dran!“ („Sad si ti na redu!“),
Begleitheft für Lehrerinnen (…). Demokratie-Training für Schüler/innen der Klassenstufe 5 bis 7.
Link: http://www.gesichtzeigen.de/wp-content/uploads/2008/06/
begleit_gesell_05.pdf


Tok:

  • Đaci dobijaju po jedan papir sa obrisom osobe i upućuju se usmeno u rad: samostalno treba da ispune unutrašnji deo osobe tako što će tu upisati prideve ili kratke rečenice o sebi (samoopažanje). Pri tom U treba da misle na osobine koje poseduju, na svoje jake strane, slabosti, želje, snove itd. To treba konkretizovati na nekoliko primera. Ispunjavanje traje oko 10 minuta.
  • Zatim U obrazuju grupe po dvoje i zamenjuju papire s konturama osobe. Sada svaki U na papir drugog U zapisuje reči ili kratke rečenice o tome kako vidi tog drugog U (opažanje drugih; osobine kao kod samoopažanja).
  • Reflektiranje i diskusija s celim razredom: da li se slažu samoopažanje i opažanje drugog? Šta me je veoma iznenadilo? Šta me je obradovalo? Šta sam naučio/naučila ili primetio/primetila? Šta nameravam – uprkos opažanju drugog – da zadržim, a šta da promenim?
  • Dodatni impuls za diskusiju: učili smo o opažanjima drugih uz pomoć onoga što su kolege napisale o nama. Međutim, oko nas je još mnogo drugih ljudi koji nas opažaju i ocenjuju „spolja“. O kojim ljudima je reč? Kako doživljavam te tuđe utiske, kakva osećanja oni u meni izazivaju? (Ovde se prevashodno radi o tome da se probudi svest o kulturnoj mnogostrukosti u okruženju i njenoj ulozi i uticaju na nas.)

Za više razrede vežba se može proširiti (npr. diskusija o nešto detaljnijem spisku kategorija o kojima treba voditi računa; spoljašnje opažanje dvoje, a ne samo jednog U). Umesto slike s konturom osobe moguće je nacrtati i skale sa određenim aspektima (linije s vrednostima od 1 do 10 za aspekte kao što je, npr., „moje ponašanje u društvu“, „moje ponašanje kao učenika/učenice“ itd). Na tim skalama se različitim bojama upisuju krstići za samoopažanje i tuđe opažanje. Moguće je, takođe, uraditi intervjue s različitim osobama sa kojima se razgovara o samoopažanju i tuđem opažanju.


RL: Viđenje iznutra – viđenje spolja

Radni list za đake


RL: Viđenje iznutra – viđenje spolja

Radni list za đake


Sadržaj