Uvod

Razvoj modernih društava postavlja pred nas jedno važno pitanje. Ono se odnosi na činjenicu da se pravom na slobodu automatski podstiče razvoj pluralističkih i otvorenih, sekularnih društava. Takav razvoj sve više podstiče individualizovaniji način života. …

Pročitaj više

6.1. Buket cveća

Tok: Svaki U dobija okrugli komad papira na koji lepi svoj portret. Svaki U uzima šest latica od papira i na njih zapisuje jednu do dve pozitivne reči o nečemu što bi N mogao reći …

Pročitaj više

6.2. Svi različiti – svi isti

Tok: Učionica (ili jedan deo učionice u kojoj nema klupa) podeljen je linijom (kreda ili kanap) na dve polovine. Svi U na početku časa stoje s jedne strane linije. Sada N iz niza osobina (vidi …

Pročitaj više

6.3. Da sam ja čarobnjak

Tok: Đaci treba da se užive u ulogu čarobnjaka. Jasan i privlačan pristup temi je posebno važan kod mlađih U. Sa table ili flipčart-table U čitaju početak: „Kad bih bio/bila moćni čarobnjak, pobrinuo/pobrinula bih se …

Pročitaj više

6.4. Let balonom

Napomene: Ova vežba može poslužiti ili kao uvod u nastavnu jedinicu o ljudskim pravima, ili se izvoditi na kraju takve sekvence u smislu produbljivanja materije. Tegove, odnosno opterećenje balona mogu činiti dole pobrojana ljudska prava. …

Pročitaj više

6.5. Prava, odgovornost i pravila u učionici

Tok: Razred se deli na grupe od po 4–5 U. Svaka grupa određuje jednog portparola. Svaka grupa dobija jedan list papira (A2 ili A3) koji deli na tri polja. U gornju trećinu U zapisuju prava …

Pročitaj više

6.6. Poster o ljudskim pravima

Tok: Prave se grupe od po četiri U. N svaku grupu zadužuje za jedan tekst o ljudskim pravima (varijanta: U sami mogu odlučiti kojim tekstom žele da se bave). Svaka grupa pravi po plakat o „svom“ …

Pročitaj više

6.7. Manjine

Napomena: Ova sekvenca je vrsta scenske igre. Pri tom U na početku ne treba da znaju koga, tj. koju grupu će predstavljati, jer bi inače možda odmah na scenu stupili klišei. Okvirni uslovi u pogledu dužine igre …

Pročitaj više


Sadržaj