Predlozi za vežbe i nastavu su u ovom delu podeljeni u četiri oblasti:


Susret s knjigama i tekstovima

Predlozi za nastavu 1–8: U prvom planu je upoznavanje sa različitim vrstama knjiga i tekstova kao važnim elementom motivacije za čitanje.


Čitanje i razumevanje knjiga i tekstova

Predlozi za nastavu 9–11: Fokus ove oblasti je na samom činu čitanja, pri čemu su pokazane mogućnosti različitog pristupa čitanju, kao i načini na koje učenici mogu samostalno planirati i reflektovati proces čitanja.


Izveštavanje o čitanju

Predlozi za nastavu 12–17: Ovaj deo se prevashodno bavi reflektovanjem pročitanog, dakle, razgovaranjem o sadržajima. Tu se nalazi više predloga o tome kako se u razredu može govoriti o iskustvima sa čitanjem.


Reflektovanje pročitanog

Predlozi za nastavu 18–19: Oba predloga u ovoj rubrici služe kao potpora važnoj kompetenciji samoprocene sposobnosti kod učenika, kao i izgrađivanju svesti o sopstvenim čitalačkim navikama i preferencijama. Na taj način ovi predlozi doprinose tome da učenici postanu samostalni i sposobni čitaoci.

1. Čitanje učenicima naglas kao ritual

Tok: Svaka nastavna jedinica u dopunskoj školi (npr. sedmični dvočas) počinje sekvencom čitanja učenicima. Đaci sedaju tako da im bude udobno, a N im čita neku knjigu tokom najmanje 15 minuta. U prvom planu je ovde …

Pročitaj više

2. Otvaranje male biblioteke na prvom jeziku

Tok: Projekat počinje zajednički: hoćemo da napravimo malu biblioteku sa različitim tekstovima (knjigama, slikovnicama, leksikonima itd.) na našem jeziku. Treba razjasniti da li neko nešto može da donese. Gde ćemo staviti knjige i druge tekstove …

Pročitaj više

3. Pozajmljivanje knjiga od institucija kao što je „Bibliomedia“

Tok: Ponuda odabrane institucije za određeni jezik se zajednički pregleda i o njoj se razgovara. Bira se i poručuje lektira. Kada knjige stignu, U smeju da ih ponesu kući i tamo čitaju. Tokom 4–6 sedmica …

Pročitaj više

4. Poseta biblioteci

Tok: Biblioteke većinom rado dočekuju školske razrede i upućuju ih u pojedinosti svog rada. Mnoge, pre svega veće biblioteke imaju u ponudi knjige na različitim jezicima koje je moguće pozajmiti. Odlazak u biblioteku treba kod …

Pročitaj više

5. Domino od knjiga

Tok: Mnogo knjiga se u razredu raspoređuje tako da svaki U (ili grupe od 2–3 U) pred sobom ima tri do četiri knjige. Podrazumeva se da se pri tom vodi računa o uzrastu U, kao …

Pročitaj više

6. Prve rečenice

Tok: Informisanje razreda: Za mnoge pisce je prva rečenica neke knjige ili teksta odlučujuća. Kod čitaoca je često isto tako! Potražićemo u ovim knjigama i časopisima ovde (misli se na izbor koji je napravio/napravila N) …

Pročitaj više

7. Postavljanje hipoteza

Tok: Đaci u parovima čitaju početak (npr. prvo poglavlje ili prvu stranu) neke priče. Mlađim ili slabijim U moguće je taj deo u celini ili delimično pročitati naglas ili prepričati (za to je poželjno obrazovati …

Pročitaj više

8. Knjige u kesicama iznenađenja

Tok: N za svakog U pakuje jednu knjigu u kesu od ukrasnog papira (kasnije to mogu raditi i stariji U). Sve kese se stavljaju u korpu i pokazuju razredu. Poželjno je odabrati različite boje popira …

Pročitaj više

9. Sekvence slobodnog čitanja (individualna lektira)

Tok: Sekvenca slobodnog čitanja traje 20–30 minuta; moguće ju je završiti razgovorom s razredom u kojem svi ili pojedini U izveštavaju o svojoj lektiri, postavljaju pitanja ili daju preporuke. Napomene: Sekvence slobodnog čitanja treba redovno praktikovati. Dobra …

Pročitaj više

10. Čitanje naglas i snimanje čitanja za druge

Tok: Prvo N mora sa U razjasniti šta je „lepo“, upečatljivo čitanje i s njima to vežbati. To se može uraditi tako što N, npr., prvo loše pročita neki tekst (dosadno, tiho, monotono, nerazgovetno), a …

Pročitaj više

11. Čitanje u grupama ili celom razredu

Tok: Faza čitanja (za metodički pristup vidi dole) Varijanta 1: Svi U čitaju istu knjigu ili isti tekst. Ova varijanta je atraktivna u pogledu zajedničkog čitalačkog iskustva. Ali, ona je za U dopunskih škola verovatno pogodna …

Pročitaj više

12. Pogodi moju knjigu

Tok: Svaki U bira jednu knjigu ili neki drugi tekst, pri čemu drugi U ne treba da vide o kojoj knjizi je reč. Početnici mogu odabrati slikovnicu. N pravi spisak u koji U „tajno“ zapisuju …

Pročitaj više

13. Vrpca zagonetki

Tok: Samostalan rad: Đacima se na raspolaganje stavlja izbor tekstova, od kojih svako bira ono što ga zanima. Dok čitaju tekstove, U zapisuju pitanja na koja se može odgovoriti samo ako se tekst čita veoma …

Pročitaj više

14. Pripremanje pitanja o knjigama

Tok: Nakon čitanja neke priče, teksta ili cele knjige razred se deli na parove. Grupe dobijaju zadatak da pripreme pitanja za druge U o sadržaju i o razumevanju osnovnih teza teksta. Pitanja treba da budu …

Pročitaj više

15. Izrada reklamnog postera za knjigu

Tok: Projekat se najavljuje dve do tri sedmice unapred. Đaci dobijaju zadatak da odaberu jednu knjigu za koju hoće da prave poster i donesu je u školu. Stariji đaci (a i mlađi, ako je moguće) …

Pročitaj više

16. Book slam

Tok: Dve do tri sedmice ranije: N objašnjava šta je slam, a šta book slam (vidi dole). On/ona informiše o projektu Book slam i neophodnim pripremama: U se samostalno ili udvoje odlučuju za neku knjigu, koju …

Pročitaj više

17. Book dating

Tok: PripremaNakon što je N objasnio/objasnila sam izraz i predstavio/predstavila projekat, svaki U se odlučuje za jednu knjigu ili tekst. Zatim se pravi kratak sažetak sadržaja. To je moguće uraditi pismeno, ili uz pomoć nekoliko …

Pročitaj više

18. Čitanje naglas: procena sopstvenih sposobnosti

Tok: Nakon što U nešto naglas pročita, on/ona popunjava formular za samoprocenu. Polja mogu biti i samo delimično popunjena, ili ih U boji u više navrata. Na kraju U o svojoj proceni razgovara sa N. Dogovaraju …

Pročitaj više

19. Razmišljanje o sopstvenom čitanju

Tok: Svi U ispunjavaju upitnik za sebe. N skuplja ispunjene upitnike i individualno daje povratne informacije. Razgovori se ne moraju obaviti neposredno po popunjavanju upitnika, nego se mogu raspodeliti na više časova. Napomene: Poželjno je posle 6 ili …

Pročitaj više