Napomena:
Preduslov za ovu vežbe je to da U (ili bar jedna grupa U) ima vremena i spremnu temu za neki projekat. To može biti i neki sasvim mali projekat (npr. pripremanje plakata na temu različitih aspekata domovine u grupama po troje ili četvoro U), nešto zahtevniji projekat (npr. pripremanje prezentacije na neku istorijsku ili geografsku temu, ili pripremanje referata o nekoj pesmi), ili neki veliki projekat (koncipiranje knjige ili CD-a s tekstovima na jeziku porekla; pripremanje priredbe ili roditeljskog sastanka s pozorišnom predstavom, aperitivom itd). Pri tom je važno da se odredi okvir, kako u pogledu vremena, tako i u pogledu sadržaja, da bi U mogli što samostalnije da rade.
Tok:
- Đaci određuju cilj projekta: „Šta zajedno želimo da postignemo?“
- Oni skupljaju ideje: „Kako možemo najbolje postići svoje ciljeve?“
- Diskutuje se o idejama unutar grupe, ili u celom razredu. Osnovna pitanja: „Koje ideje i ciljeve možemo ostvariti? Ko može na koji način tome da doprinese?“
- Na kraju se plan zapisuje: „Ko šta radi, kako, kada, s kim?“
Napomene:
- Prvi razgovor o planiranju vodi N. Posle toga U mogu preuzeti voditeljsku ulogu ili neke druge uloge (npr. pisanje protokola – upor. gore br. 14).
- N posmatra i uključuje se samo kada je to neophodno.
- Kada se postigne dogovor o toku projekta i na papir se zapišu osnovni pojmovi (na prvom jeziku!) i eventualno ostali važni organizacioni detalji, to đacima pomaže da se orijentišu i u razgovoru i u kasnijem radu.