9. Dogovaranje i uvežbavanje pravila za razgovor
Napomene: Osnovni preduslov svakog produktivnog razgovora ili diskusije je poštovanje određenih pravila u razgovoru i demokratsko ponašanje. To važi za privatne situacije, ali naročito u kontekstu škole, u kojoj je vaspitanje dece u pravcu korektnog …
Pročitaj više10. Priprema za razgovor
Tok: N obavešava U o temi razgovora (npr. „Slobodno vreme u našoj domovini i ovde“, ili „Gde želim da živim za 20 godina?“). Đacima se daje 5–10 min vremena. Oni treba samostalno da razmisle šta …
Pročitaj više11. Think – Pair – Share: alternativna mogućnost pripremanja za razgovor u grupi
Napomena: Think – Pair – Share je poznat i široko rasprostranjen oblik kooperativnog učenja. Sastoji se od tri koraka: 1. (samostalno) razmišljanje 2. diskusija o rezultatima udvoje ili utroje 3. zajednička prezentacija rezultata u plenumu. Kada se primeni na …
Pročitaj više12. Nadovezivanje na govor drugih u razgovoru
Napomena: Vežba je posvećena jednom važnom pravilu za razgovor i preporučena je gore pod br. 9 („nadovezujem se na ono što je rekao prethodni govornik“). Ona predstavlja potporu za U da uz pomoć delova rečenice shvate …
Pročitaj više13. Davanje povratnih informacija (feedback)
Napomene: Konstruktivan odnos prema feedbacku jedno je od najvažnijih svojstava kulture razgovora, kako u razgovorima udvoje, tako i u grupnim diskusijama. Da bi U u tome dobijali trajnu potporu, neophodno je, naravno, više puta ponavljati …
Pročitaj više14. Preuzimanje uloga u razgovoru
Tok: N objašnjava da podela jasnih uloga u razgovoru može doprineti kvalitetu diskusije. Zatim se razgovara o pojedinim ulogama i prave kartice s odgovarajućim zadacima (ukoliko N nije već pripremio/pripremila kartice; obrazac jedne kartice s …
Pročitaj više15. Preuzimanje vođenja razgovora
Tok: Preduslov za ovu vežbu je ili to da je u nastavi upravo na redu neka tema o kojoj će se razgovarati (sa N, ili U samostalno), ili da je N pripremio/pripremila spisak sa mogućim …
Pročitaj više16. Razgovor o planiranju
Napomena: Preduslov za ovu vežbe je to da U (ili bar jedna grupa U) ima vremena i spremnu temu za neki projekat. To može biti i neki sasvim mali projekat (npr. pripremanje plakata na temu različitih …
Pročitaj više17. Krug pričanja
Tok: N na početku časa poziva U (ili samo U nekog određenog nivoa) da sednu ukrug. Đaci ovaj ritual pričanja u krugu poznaju i znaju da tokom narednih 15 min. mogu jedni drugima pričati šta …
Pročitaj više18. Zajedničko diskutovanje i argumentovanje
Tok: Polazišnu tačku predstavlja neka izjava, pitanje, teza ili tvrdnja, koja mora posedovati potencijal za diskusiju. To može biti nešto iz svakodnevnog iskustva U („Zašto dečaci imaju više slobode nego devojčice?“, „Zašto su neki roditelji …
Pročitaj više19. Vođenje razgovora o učenju
Napomene: Okvir za razgovore o učenju u dopunskim školama maternjeg jezika oblikuju prevashodno dve vrste situacije: 1. Manji razgovori o učenju u kojima se daju kraće povratne informacije o radu. Ova vrsta razgovora može biti vođena …
Pročitaj više20. Zajedničko filozofiranje
Napomene: Teme može predložiti N, ali je poželjnije da one poteknu od U. Dobro je prethodno napraviti „zbirku“ ideja (impuls: „Razmislite i zabeležite teme ili pitanja o kojima ste odavno želeli da diskutujete i o …
Pročitaj više21. Priprema upitnika ili intervjua
Napomene: Upitnik u ovom kontekstu predstavlja ispitivanje za koje su formulisana kraća pitanja na koja treba da odgovori npr. 20 osoba, čiji se odgovori beleže i prebrojavaju (npr. na temu konzumiranja TV-a, omiljenih letovališta i …
Pročitaj višeSadržaj
- Predgovor seriji priručnika „Materijali za nastavu maternjeg jezika u dopunskim školama“
- 1. Uvod
- 2. Deo I: Akustički trening; podsticaji za kreativno korišćenje jezika
- II. Deo II: Adekvatno ponašanje tokom razgovora – udvoje i u grupama
- 9. Dogovaranje i uvežbavanje pravila za razgovor
- 10. Priprema za razgovor
- 11. Think – Pair – Share: alternativna mogućnost pripremanja za razgovor u grupi
- 12. Nadovezivanje na govor drugih u razgovoru
- 13. Davanje povratnih informacija (feedback)
- 14. Preuzimanje uloga u razgovoru
- 15. Preuzimanje vođenja razgovora
- 16. Razgovor o planiranju
- 17. Krug pričanja
- 18. Zajedničko diskutovanje i argumentovanje
- 19. Vođenje razgovora o učenju
- 20. Zajedničko filozofiranje
- 21. Priprema upitnika ili intervjua
- III. Deo III: Prepričavanje i igranje doživljaja i priča
- IV. Deo IV: Prezentacije i referati
- 6. Korišćena literatura